Ako prerobiť obývačku bez diery v rozpočte?

prerabka obyvacky

Túžite po zmene? Chcete prerobiť obývačku, ale bojíte sa o váš rozpočet? Tu nájdete pár rád ako na to, tak aby vás srdce ani peňaženka neboleli.

Pohrajte sa so svetlom

Pokiaľ máte izbu na slnečnej strane bytu, snažte sa čo najviac vyťažiť zo slnka. Priestor okolo okien nechajte voľný, zvoľte čo najviac priehľadné záclony. Presvetlený priestor pôsobí priestrannejšie. Umelým osvetlením sa snažte osvetliť tiež čo najviac priestoru v miestnosti. Myslite na to, že čím bližšie je lampa k stropu, tým lepšie sa svetlo šíri miestnosťou. Osvetlený strop urobí  dojem, že miestnosť je väčšia.  Nezabúdajte osvetliť rohy miestnosti. Viac tipov ako osvetliť vašu obývačku môžete nájsť na webe byvanie.pravda.sk.

organizacia nabytkuReorganizujte váš nábytok

V obývačke tvorí obývacia stena, bezpochyby, najdôležitejšiu časť obývačky. Ako vybrať tu správnu obývaciu stenu sme si povedali v tomto článku.

Najskôr sa rozhodnite kam „ukotvíte“ najväčší kus nábytku. Potom podľa neho, tak aby ste udržali harmonický vzhľad (snažte sa predísť príliš veľkým výškovým rozdielom nábytku alebo prípadnému striedaniu priveľkých a primalých kusov), uložte ostatné kusy. Okolo skriniek, stolíkov a  sedačiek nechajte dostatok priestoru na pohyb.  Nebojte sa byť kreatívni a niektoré kusy nábytku odlepiť od steny. Môžete tak vytvoriť zaujímavé predelenie miestnosti, ako napríklad sedačkou. Za takýmto predelením  môžete potom vytvoriť hrací alebo kreatívny kútik pre deti, prípadne pracovnú časť obývačky.

Stavte na menšie doplnky

Ozdobte si izbu nápaditými soškami alebo obrazmi. Snažte sa všetky doplnky ladiť do jedného štýlu. Je už len na vás či chcete aby  miestnosť vyzerala moderne, predhistoricky, alebo dokonca prírodne. Nebojte sa priestor spestriť aj vlastnoručnými doplnkami. Internet je plný návodov ako si môžete vyrobiť rôzne veci. Vlastnoručne vyrobenými doplnkami získate kreatívny vzhľad a určite budete originálni. No v žiadnom prípade nezabúdajte na rastliny.  Nielenže príjemne oživia vašu miestnosť, ale majú aj dobrý vplyv na ovzdušie a náladu celej miestnosti. Ako doplnky môžu poslúžiť napríklad aj samostatne stojace rohové lampy, prípadne rôzne deky  a poťahy na sedačky.  Nebojte sa taburetiek. Sú nápadité, ale aj prakticky využiteľné ako úložný priestor, ale aj ako sedenie pre hostí.

Pohrajte sa s drobnosťami v poličkách

Snažte sa nemať poličky a vitríny zbytočne prepchaté vecami, tie potom pôsobia neuložene a chaoticky. V tomto prípade je menej viac. Na drobnosti, ktoré sa nedajú uložiť si zaobstarajte rôzne estetické škatuľky. Majte vystavených iba pár kníh. Snažte sa maličkosti zorganizovať tak, aby nedávali pocit chaosu, ale vyzerali uložene.

gaucPohrajte sa s farbami

Nebojte sa zmeniť farbu vašej izby. Zabudnite na všednú, nudnú bielu, nebojte sa byť iný. Svetlé farby miestnosť zväčšia, tmavé naopak zmenšia, ale môžu ju zútulniť. Nezabúdajte na to, že farba môže mať psychologický vplyv na vás a aj na vašich hostí. Červená a oranžová farba zvyšuje energickosť, v spoločenských miestnostiach stimuluje rozhovory. Modrá a zelená naopak upokojujú. Ak chcete neutrálnu farbu  môžete zvoliť napríklad sivú alebo béžovú. Nezabúdajte aj na to, že farba dokáže vašu izbu rozžiariť, ako napríklad žltá, no môže aj svetlo pohltiť, ako napríklad tmavé odtiene červenej alebo modrej. Pre viac nápadov, akej farby zvoliť vašu obývačku, navštívte web housebeautiful.com.

Nezanedbajte pestrosť nábytku, poťahov sedačiek a koberca. Farby týchto prvkov by nemali byť rovnaké, ale určite nie príliš rozdielne. Pokúste sa radšej zvoliť jednu farbu a striedať jej odtiene, pripadne používať príbuzné farby ( príbuzná žltej je napríklad oranžová a hnedá). Takisto striedajte textúry, ak máte koženú sedačku zvoľte matnejší nábytok, prípadne na lesklé parkety položte malý plyšový koberec.

Veríme, že misia prerobiť vašu izbu bez toho, aby vás to zaťažilo na financiách bola úspešná. Vašu novú izbu si určite zamilujete už na prvý pohľad. Užite si ju spoločne s vašimi priateľmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *