Ako zladiť farby v obývačke? Tieto rady Vám pomôžu!

farby v obyvacke

Chystáte sa prefarbiť obývačku a neviete ako zladiť farby? Rozmýšľate nad tým akej farby nábytok do takejto izby dať? Tu nájdete zopár rád na čo si dávať pozor.

Nultý krok

Predtým ako sa pustíte do prefarbovanie stien si zvážte, aká veľká je vaša obývačka, či je skôr tmavá alebo svetla (nakoľko je presvetlená slnečným svetlom) a v ako štýle ju máte zariadenú.

Pozor na štýl

Snažte sa vašu obývačku zladiť do jedného štýlu a podľa neho, tak aby ste ho nenarušili vyberať aj farby. Pokiaľ máte radi jednoduchý a moderný nábytok môžete sa pokúsiť ladiť do škandinávskeho štýlu. Ak chcete byť viac prírodný je tu provensálsky alebo rustikálny štýl. Taktiež sa môžete inšpirovať mnohými historickými štýlmi, výber je len na vás.

Ak ešte nemáte nábytok kúpený a rozhodujete sa kúpiť novú obývaciu stenu, tu si môžete prečítať niekoľko tipov a odporúčaní, ako vybrať tu správnu.

Malá a tmavá obývačka

Ak vlastníte takúto obývačku mali by ste použiť svetlé farby s chladnejšími podtónmi, tie vašu izbu opticky zväčšia. Snažte sa namaľovať strp ešte svetlejšou farbou ako je stena a nezabúdajte na takzvanú lištu pod stropom (čiaru rovnakej farby ako je strop blízko zlomu steny a stropu). Ideálne farby sú napríklad svetlá žltá, zelenkavá alebo svetlo modrá.

Ak sa nebojíte experimentov nábytok v takejto izbe môže mať tmavšie odtiene, no rozhodne sa snažte minimalizovať. Obrovskú obývaciu stenu a gauč radšej nahraďte menšími.

Malá, ale svetlá obývačkavelka svetla

Tu si môžete dovoliť aj sýtejšie odtiene farieb ako je napríklad sýta žltá. Pozor na oranžovú a červenú, tie v príliš sýtej kombinácii môžu dodať izbe preplnený pocit. Strop by ste mali stále ponechať svetlý.

Čo sa týka nábytku držte sa najmä malých rozmerov a hlavne sa ho snažte zladiť do rovnakej farby.

Veľká a svetlá obývačka

Do takejto miestnosti sa hodia sýtejšie a teplé farby. No nemusíte sa báť ani chladnejších podtónov. Tu taktiež pozor na príliš sýtu červenú a oranžovú. Takáto miestnosť je priam stvorená pre kreatívne odtiene ako je napríklad  olivovo zelená.

Portál Houzz.com hovorí, že so svetlou obývačkou veľmi pekne ladí tmavší nábytok a pre inšpiráciu uvádza i niekoľko ukážkových prevedení. Nábytok by mal mať mierny kontrast od farby steny. Tu sa nemusíte báť ani väčších kusov. Pokiaľ však chcete byť trendy myslite na to, že obrovské, mohutné a nemotorné obývacie steny už dávno nie sú v móde.

tmava obyvackaVeľká, ale tmavá obývačka

V takejto izbe sa snažte používať výhradne svetlé odtiene farieb. Vyhnite sa zbytočne mohutnému nábytku najmä obývacej stene. Voľte podobné odtiene ako pri malej a tmavej obývačky. Kreativitu môžete použiť pri rozmiestňovaní nábytku. Nebojte sa takúto farbu predeliť na niekoľko zón (zóna čítanie pri obývacej stene, zóna televízie, pracovný kútik, …)

Veríme, že vám článok pomohol pri výbere farieb pre vašu obývačku. Prajeme aby ste si ju užili s vašou rodinou a priateľmi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *