Návod ako vytvoriť obývačku pod holým nebom

obyvacka vonku

Vlastníte rodinný dom a milujete trávenie letných večerov pod hviezdami? Túžite po pohodových a romantických večeroch pri blikotavom svetle ohňa alebo sviečok? Ak áno, tak voľba vonkajšej obývačky je pre vás určite tá správna!

1. Vymedzenie priestoru

Exteriérová obývačka by mala byť v prvom rade ľahko prístupná z domu. Najideálnejšie s prístupom zadnými dverami do záhrady. Je potrebné si premyslieť, aký rozľahlý priestor budeme potrebovať. Zamyslite sa, či budete chcieť gauč alebo len provizórne sedenie, a aké veľké by malo byť to sedenie. Chcem stolík, poličku, skrinku ? Budem chcieť ohnisko? V akých rozmeroch chcem toto zariadenie? Samozrejme, nemožno zabudnúť na to, že záhradná obývačka by mala zaberať tú menšiu časť vašej záhrady. V neposlednom rade myslite na to, že tento priestor by mal byť nenáročný na údržbu.

Keď máte priestor a jeho základy vymedzené, je čas na prvú realizáciu. Prvá by mala byť podlaha. Odporúčajú sa prírodné materiály, ako kameň alebo drevo. Ale sú aj lacnejšie alternatívy, napríklad dlažba. Ak si želáte mať vo svojej vonkajšej obývačke ohnisko, nezabudnite ho už zakomponovať do podlahy. Pri horľavých materiáloch nezabúdajte na bezpečnosť! Dôležité je dbať na vyrovnanie plochy a až následnom položení podlahy. Pri výbere farieb sa snažte voliť prírodné odtiene. Nezabúdajte háklivé materiály prikrývať, aby ste zabránili ich poškodeniu počasím.obyvacka

Keď máte podlahu hotovú, na rade je prístrešok. Jeho hlavnou funkciou by mala byť ochrana nábytku pred nepriaznivým počasím. Pokiaľ si želáte mať výhľad na hviezdnu oblohu, postavte si iba čiastočný prístrešok, pod ktorý si ukryjete nábytok. Samozrejme je len na vás, či sa rozhodnete zastrešiť si celú plochu vonkajšej obývačky alebo len jej časť.

Poslednou fázou výstavby je ohraničenie obývacej plochy. Treba si rozmyslieť, či vôbec takéto niečo chcete. Ak sa rozhodnete pre ohraničenie, premyslite si či by to mala byť vzdušná sieťovina, ako ochranau proti hmyzu alebo závesná priedušná látka ako tienidlo. Dokonca by to mohol byť aj anakonejaký nízky múrik, ktorý sa bude dať využiť ako úložný priestor alebo priestor na sedenie.

 

2. Nájdenie správneho nábytku a doplnkov

Ak ste dokončili krok jedna, mali by ste mať priestor neďaleko vášho domu, ktorý má rovnú podlahu a je buď úplne alebo čiastočne zastrešený. Keďže ide pravdepodobne len o sezónnu exteriérovú obývačku, neodporúča sa ju zariaďovať veľkým množstvom nábytku. Použite len najnevyhnutnejšií nábytok, ako je pohovka alebo iný typ sedenia, malý stolík, polička, alebo skrinka na odkladanie často používaných vecí. Obývaciu stenu tu pravdepodobne nebudeme potrebovať. Ak si však zariaďujete obývačku vo vnútri, na adrese moderneobyvaciesteny.sk môžete nájsť odporúčania najlepších obývacích stien na tento rok.

Pri výbere materiálov a farieb sa snažte dodržať jednoduché pravidlo: čím prírodnejšie a jednoduchšie nábytok vyzerá, tým tématickejšia a autentickejšia vaša obývačka bude. Nezabúdajte na doplnky, ktoré by mali slúžiť vášmu pohodliu. Dožičte si dostatok vankúšov a teplých prikrývok na dlhé letné večery.

terasa3. Buďte kreatívni pri výbere osvetlenia

Čo sa týka osvetlenia, v tomto prípade skúste staviť na prírodu. Pre tú pravú večernú atmosféru je najlepšie ohnisko, pokiaľ však nechcete rozkladať veľký oheň každý deň, pohrajte sa s rôznymi lampášikmi na sviečky alebo samotnými svietnikmi, či sviečkami. Pokiaľ však trváte na elektrickom osvetlení, vyhnite sa príliš jasnému svetlu a neónu. Snažte sa zachovať príjemné žlté svetlo, ktoré viete stlmiť. Zdroj svetla by mal tiež vyzerať čo najviac prírodne.

4. Nezabudnite na vzhľad okolitého priestoru záhrady

Na to, aby ste sa vo vašej teraz už hotovej vonkajšej obývačke cítili príjemne, je potrebné mať pekné aj okolité prostredie. Prispôsobte si ho vlastnému vkusu či už zarastený polo-les, alebo pestrý záhon, no dajte si tú námahu a prispôsobte aj zvyšok záhrady vášmu vkusu.

Už vám ostáva len užívať si svoju novú vonkajšiu obývačku naplno či už so svojou rodinou, alebo v kruhu svojich priateľov. Nezabúdajte sa o nábytok a strechu pravidelne starať, aby vám tieto priestory čo najdlhšie vydržali. V prípade ak by ste chceli viac inšpirácie, navštívte web houzz.com, ktorý ukazuje ako môže vyzerať štýlová vonkajšia obývačka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *