Ako spraviť vašu obývačku opticky väčšou?

opticky vacsia obyvacka

Veľa ľudí, pokiaľ ide o bývanie, zápasí s malými priestormi. Menšie izby môžu na jednej strane pôsobiť útulne, na strane druhej môžu niektorým ľuďom navodzovať pocit stiesnenosti. Problematické je to najmä vtedy, keď obývacia izba slúži na viac účelov. Cez deň ako pracovňa, večer ako priestor na posedenie s priateľmi. Tento článok je určený všetkým ľuďom, ktorí disponujú malými obývačkami, ale preferujú vzdušnejšie, otvorenejšie priestory, ktoré navodzujú určitý pocit slobody. V článku vám prinášame niekoľko šikovných tipov, ktoré vám pomôžu opticky zväčšiť vašu obývačku tak, aby ste sa v nej cítili dobre.

1. Tradičným riešením ako opticky zväčšit moderné obývačky je použitie svetlých farieb. V prípade malých izieb sa vôbec netreba báť zakúpiť niektoré kusy nábytku v podobných farbách ako sú steny. Naopak, takto nábytok splynie s pozadím a priestor sa celkovo opticky rozšíri.

2. Svetlejšia podlaha je určite správnou voľbou, pretože ľahšie odráža svetlo. Pokiaľ nechcete mať podlahu jednoliatu, pásikavý motív navodzuje dojem, že izba sa nikde nekončí.

3. Do malej obývačky treba voliť menší a nižší nábytok. Nie všetky kusy nábytku je nutné položiť priamo k stenám, jeden kúsok je vhodné umiestniť do priestoru, tak aby nebol obklopený ničím. Pokiaľ sa v obývačke nenachádza televízor, pohovka sa môže pokojne umiestniť oproti oknu, aby mali sediaci výhľad do exteriéru a nepozerali do steny.

4. Pri výbere sedačiek a kresiel sa treba zamerať na tie, ktoré sú postavené na tenkých nožičkách. Obývacia izba bude pôsobiť oveľa vzdušnejšie. Konferenčný stolík z priesvitného materiálu vytvorí dojem väčšieho priestoru.

5. Podľa webu Houzz.com hrá svetlo v tomto smere veľmi dôležitú úlohu. Cez deň treba vpustiť do obývačky čo najviac slnečných lúčov, takže svoje závesy nechajte odtiahnuté. Do malých izieb je lepšie zvoliť niekoľko menších osvetľovacích prvkov, ktoré pritiahnu pohľad na viac miest. Zrkadlo je taktiež výbornou voľbou, pretože odráža svetlo, rozširuje priestor a zároveň môže byť pekným doplnkom.

6. Keďže obývačky sú väčšinou viacúčelové, nie je vôbec jednoduchou úlohou zvoliť vhodné vybavenie do malej miestnosti. Horúcim trendom je multifunkčný nábytok. Na trhu je množstvo skladacích stoličiek a gaučov, ktoré menia tvary podľa potreby. V prípade, že obývačka plní aj úlohu jedálne, dobrou voľbou je rozťahovací stôl.

7. Aby miestnosť nepôsobila preplnene, predmety, ktoré sa práve nepoužívajú je treba šikovne schovať. Skvelým tipom je gauč s úložným priestorom alebo konferenčný stolík, ktorý v sebe ukrýva „tajnú“ komoru. Vecí, ktoré sa dlhodobo nepoužívajú, sa treba jednoducho zbaviť. Typickým príkladom sú už dávno prečítané časopisy, ktoré len zbytočne zaberajú miesto.

8. Nebojte sa prepojiť obývačku s ďalšími miestnosťami. Veľmi vkusne sa dá obývacia izba spojiť napríklad s kuchyňou a jedálenským kútom. Stačí len odstrániť dvere vrátane zárubní, čím sa odokryje viac voľného priestoru. Zároveň sa do obývačky dostane viac svetla a bude sa do nej plynulejšie vchádzať. Pluska nedávno priniesla dobrý návod, ako prepojiť obývačku s kuchyňou.

9. Nenápadný malý priestor nad dverami, medzi oknami a tesne pod stropom býva často nevyužitý, pritom sa tu dajú veľmi vhodne umiestniť poličky na knihy a drobné dekorácie. Niektoré poličky sa nemusia úplne zaplniť, aby pôsobili vzdušne.

10. Ak chcete mať v obývačke závesy, jednoznačne treba voliť dlhé, ťahajúce sa od stropu až po podlahu, aby navodili pocit, že izba je vyššia. Pri malých obývačkách je vhodné zvoliť taký koberec, ktorý sa bude nachádzať pod viacerými kusmi nábytku.

Všetko samozrejme závisí hlavne od vášho vkusu. Pokiaľ chcete aby vaša obývačka pôsobila priestrannejšie, stačí s citom nakombinovať nejaké z uvedených tipov a výsledok sa určite dostaví. Vaša obývačka bude opticky väčšia, vzdušnejšia a vy sa v nej budete cítiť skvelo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *