Ako navodiť do obývačky skvelú atmosféru?

atmosfera v obyvacke

Jednou z najobľúbenejších miestností každej domácnosti je obývačka. Väčšina ľudí tu strávi množstvo voľného času, či už čítaním kníh, pozeraním televízie alebo príjemným posedením s rodinou či priateľmi. Je jasné, že každý človek má svoj vlastný štýl a vkus, existujú však triky, ktoré zaručene premenia každú obývačku na srdce domácnosti. V nasledujúcich riadkoch by sme vám radi poskytli niekoľko tipov, ako z nej spraviť miestnosť, z ktorej bude sálať skvelá atmosféra a v ktorej sa budete cítiť vy a vaši priatelia príjemne.

1. Farby
Farba je to prvé, čo si hneď každý po vstupe do miestnosti všimne. Do obývacej izby by mali byť zvolené neutrálne až teplé odtiene. Tieto farby sú ľahko kombinovateľné s nábytkom a v človeku navodzujú príjemné pocity. Úplne by sa malo vyhnúť krikľavým farbám, ktoré pôsobia veľmi ostrým a surovým dojmom. Toto pravidlo platí dvojnásobne pri výbere obývacích stien. O tom aký psychologický efekt majú farby v našom dome si môžete prečítať tu.

farebna

2. Nábytok
Pri výbere nábytku sa fantázii medze nekladú. V dnešnej dobe sa dajú na trhu nájsť naozaj originálne dizajnérske kúsky, ktoré oživia každú obývačku. Farby nábytku by mali byť zvolené tak, aby ladili s farbou stien. To však neznamená, že stenám nábytok nemôže kontrastovať. Okrem farieb sa dá kontrastu docieliť výberom rôznych trendových materiálov. Kožušina na pohovke pôsobí teplým dojmom a je aj veľmi pohodlná. Pokiaľ je priestor malý, treba sa vyvarovať kúpe veľkých kusov nábytku tmavej farby a naopak. Pri rozmiestňovaní nábytku si treba uvedomiť, kadiaľ sa budú osoby v izbe pohybovať. Nábytok treba rozmiestniť tak, aby nezavadzal pri pohybe. Ak zvažujete o kúpe novej obývacej steny, navštívte našu domovskú stránku s 15 najlepšími obývačkovými stenami pre rok 2017.

3. Osvetlenie
Pri výbere osvetlenia je treba myslieť na to, aké činnosti sa budú v izbe vykonávať. Pokiaľ máme zariadenie obývačky minimalistické a farebne veľmi jednoduché, netreba sa báť mohutného lustra rôznych tvarov a farieb, ktorý dodá obývačke ten správny šmrnc. Takéto lustre plnia aj dekoratívnu úlohu a často sú dominantou obývacích izieb. Centrálne osvetlenie je nevyhnutné doplniť o menšie lampy, ktorých intenzita žiarenia je slabšia a slúžia na navodenie príjemnej atmosféry. Pokiaľ sa v izbe nachádza malý pracovný kútik, stojaca lampa vedľa neho je nevyhnutnosťou a zároveň môže byť veľmi pekným doplnkom. Navyše, mnoho moderných obývacích stien obsahuje i zabudované LED osvetlenie, čo opäť len atmosféru spríjemní.

4. Doplnky
Úlohou dekoračných predmetov je prepojiť jednotlivé kusy nábytku, či samotnej obývacej steny a tiež celý priestor zútulniť. Štandardnými doplnkami sú obrazy, ktoré môžu mať rôzne motívy a veľkosti. Rodinnými fotografiami sa nedá nič pokaziť, naopak navodia príjemnú atmosféru domova. Ďalšími možnosťami sú sošky, vázy a drobné dekoračné predmety. Treba prihliadať na farebnosť nábytku a vyberať farby a množstvo doplnkov tak, aby nepôsobili lacno a gýčovo. Vášniví čitatelia budú mať radi po ruke dobrú knihu, ktorá môže byť aj zaujímavým dekoračným prvkom. Nezameniteľnú úlohu má koberec, s ktorým sa dá v obývačke naozaj vyblázniť. Netreba zabúdať na závesy a kvety. Veľmi útulným dojmom pôsobia vankúše na sedačkách. Šťastlivci, ktorí majú možnosť vybudovať si v obývačke krb, pocítia pravé teplo domova.
Uvedené tipy pomôžu v každej obývačke navodiť skvelú atmosféru. Najdôležitejšie je všetko si dopredu naplánovať, aby vás pri samotnej realizácii nič nezaskočilo. Takto predídete prvoplánovému zariadeniu, ktoré by mohlo obyvateľov izby veľmi rýchlo omrzieť. Denník Pravda.sk napríklad hovorí, že ak sa držíte 3 základných krokov, nič nemôžete pokazíť. Stále je treba mať na pamäti, že obývačka sa má páčiť hlavne vám a vy sa v nej máte cítiť dobre, takže sa pri zariaďovaní nebojte nechať uniesť vlastným srdcom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *